Uważaj na Parkinsona

young crazy businessman switching off alarm clock sitting at office desk working with computer laptop in deadline project concept and business stress concept

Jak napełnić pojemnik gazem ?

Wyobraź sobie, że masz za zadanie wypełnienie pojemnika gazem. Proste – prawda ?    A jeżeli zadaniem będzie wypełnienie pojemnika tylko do połowy ?  Biorąc pod uwagę zachowanie się gazu, nie będzie to takie łatwe.

Praca jest jak gaz – rozprzestrzenia się.

Podobnie jak gaz, zachowuje się czas poświęcony na wykonanie jakiejś pracy, gdyż działa zasada: „wykonywana praca rozszerza się tak, by wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”. To jest właśnie jest prawo Parkinsona (Cyril Northcote Parkinson  – ur. w 1909 r. angielski historyk, pisarz, autor około 60 książek).

Zużyjesz tyle czasu ile zaplanujesz.

W praktyce oznacza to dla nas, że im więcej czasu wyznaczymy sobie (również innym) na wykonanie zadania, tym dłużej będzie ono trwało. Również odwrotnie – jeżeli zaplanujesz mniej czasu, ale realnie, to mniej go zużyjesz. W skrajnych przypadkach, jeżeli w ogóle nie zaplanujesz, ile czasu chcesz poświęcić, to praca nad zadaniem pochłonie ci go dowolnie dużo np. cały dzień, tam gdzie mogło być 2-3 godziny.

Konkretne wnioski.

Wnioski z tego co do zarządzania czasem (sobą w czasie) są następujące:

  • planuj czas potrzebny na wykonanie zadania – ustalaj z góry jak najkrótsze (ale realne) terminy na jego realizację
  • pilnuj tego czasu i kontroluj go w trakcie
  • dodatkowo wyznacz sobie jakiś sygnał na jego zakończenie – inną ważną czynność, budzik, alarm w telefonie (najlepiej ustaw ten budzik daleko od siebie, żeby nie można go było wyłączyć odruchowo).

Skoncentruj się  na zadaniu i odrzuć perfekcjonizm.

Stosowanie tej prostej zasady wyznaczania czasu, pozwoli Tobie (twoim pracownikom)  działać bardziej efektywnie. Świadomość ograniczonego czasu, wzmaga koncentrację  – nie myślisz wtedy o innych, nieistotnych czynnościach, które zabierają twój cenny czas. Chroni cię to również przed perfekcjonizmem – nadmiernym wygładzaniem, poprawianiem, szlifowaniem, które najczęściej nie przekładają się istotną poprawę wykonania zadania.

Jaki będzie następny potop ?

Parkinson był też ekspertem w sprawach administracji publicznej i wielkim krytykiem rozrostu  biurokracji, która podobnie jak brak planowania – marnuje czas i pochłania nasze pieniądze. Jego opinię na ten temat, celnie oddaje stwierdzenie  Następny potop będzie potopem z papieru”.

No cóż – prawdy z przed wielu dekad, wcale nie tracą na aktualności – zatem uważaj na Parkinsona !

 

Wybaczcie niedoskonałości tego tekstu, ale właśnie minął już czas jaki przeznaczyłem na jego napisanie 🙂

Pozdrawiam

 Andrzej Cieplak

coach ACC, trener, mentor

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>