fbpx

Ile pieniędzy możesz zgubić bez poczucia straty?

W pajęczynie przekonań.

Nasze przekonania tworzą strukturę w której się stale poruszamy – ta struktura jest jak pajęczyna. Pająk buduje taką sieć w celu odniesienia sukcesu i zdobycia pożywienia, jednak sam też w niej siedzi, poruszając się jedynie pomiędzy jej różnymi poziomami. Uważaj – pajęczyna przekonań jest silna – można w niej utknąć i nigdy nie pójść dalej. Można też nieopatrznie dać się wciągnąć w pajęczynę przekonań innych ludzi, z którymi często przebywasz.

Czy chcesz zarabiać więcej pieniędzy?

Zapewne tak. Zastanów się i odpowiedz –  jak możesz to zrobić?

Tak zadane pytanie  sprawi, ze twój umysł zacznie poruszać się po pajęczynie twoich przekonań i skoncentruje się na pomysłach powielających  to, co robiła(e)ś dotychczas.

To jak postawić dobre pytanie?

 

100 mln EURO na loterii.

Wyobraź sobie, że wygrała(e)ś w loterii europejskiej 100 mln Euro.  Dużo?  Chciał(a)byś takiej wygranej? Fajna wizja?

To teraz przestań czytać na chwile i zapisz na kartce co byś zrobił(a) z tymi pieniędzmi? Wpisz kwoty jakie są potrzebne na zaplanowane wydatki i inwestycje.

 

Gotowe?

Czy u Ciebie, tak jak u większości ludzi pomysły na wykorzystanie takiej sumy skończyły się po rozdysponowaniu jej w ok. 10%? (czyli 10 mln E)

Ten przykład pokazuje, że kreatywne myślenie o pieniądzach należy prowadzić w innej kolejności :

  1. najpierw – ILE CHCESZ?
  2. potem – PO CO ? Co chcesz za to mieć?
  3. teraz znowu – ILE W TAKIM RAZIE CI POTRZEBA ?
  4. I dopiero na końcu – JAK ZDOBYĆ TE PIENIĄDZE?

Taka kolejność pytań, spowoduje, że zanim zapytasz „jak”, będziesz mieć atrakcyjną i konkretną wizję tego, co chcesz zrobić z tymi pieniędzmi. Co te pieniądze maja zmienić w twoim życiu? To pozwoli ci spojrzeć poza twoją pajęczynę przekonań i nawyków.

 

Aby poczuć się bezpieczniej musisz więcej ryzykować!

Pragnienie bogactwa, to najczęściej pragnienie bezpieczeństwa w aktualnym życiu, nie zaś zmiany stylu życia. Pragnienie to odwołuje się zwykle do tego, co nam znane i oswojone, a do tego chcielibyśmy więcej bezpieczeństwa i spokoju. Bazując na tym, co nam znane, osiągnięcie nowej, dotychczas nam nieznanej jakości w sferze finansowej – z dużym prawdopodobieństwem  się nie wydarzy.

Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego, nowego celu może być zatem jakaś nowa droga, nowy sposób działania, a to oznacza zmianę naszego stylu życia. Aby wytyczyć nową drogę, trzeba jasno określić cel – czyli pytania „po co tego chcę” i „ile mi potrzeba” należy postawić przed pytaniem „jak”.

W ten oto sposób dochodzimy do paradoksalnie brzmiącego wniosku, że aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa (co daje zwiększenie bogactwa),  należy zwiększyć  ryzyko i wprowadzić istotne zmiany w swoim stylu życia !

 

Na ile jest nastawiony twój termostat bogactwa?

Siłę ograniczających Cię nawyków i przekonań możesz zmierzyć.

Odpowiedz sobie na pytanie: „ile pieniędzy mogę zgubić jednorazowo bez poczucia straty?”.  Odpowiedź na to pytanie określa, na ile nastawiony jest twój „dobowy termostat bogactwa”. To twój wewnętrzny mechanizm, który nie dopuści, aby twój „grzejnik bogactwa” rozgrzał się bardziej.

Twoje przekonania są jak oprogramowanie twojego komputera. Aby pójść dalej, co pewien czas potrzebujesz dokonać przeglądu. Usunąć co zbędne, zaktualizować (upgrade) to co już nieaktualne i niedopasowane do twoich obecnych potrzeb.

PS

  • Jeżeli chcesz sprawdzić ustawienie twoich kolejnych termostatów – zrób ćwiczenia zamieszczone we wpisie poprzednim – poniżej.
  • Inspirację do tego tekstu i ćwiczeń, był warsztat „Coaching i pieniądze”, prowadzony przez Macieja Bennewicza.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>