Liderzy nie „naprawią” niczego,
bez gotowości, zdecydowania, umiejętności
i rezultatów w „naprawianiu” samych siebie.
Znaczący punkt w projekcie.
Jaki sens mają dla Ciebie postanowienia noworoczne? Czy w ogóle maja?
Dla mnie podobnie jak inne postanowienia. Można by je rozpoczynać z każdą inna datą, jednak ta, z wielu względów jest wygodna. W większości też, dopasowana do zdarzeń i rytmu naszego życia.
TY, jako unikatowy projekt.
Pomyśl o sobie, że TY też jesteś projektem. Cykl życia twojego projektu to cykl twojego życia. Datę rozpoczęcia znasz. Gorzej z datą zakończenia, ale może wcale nie chciałabyś/chciałbyś jej znać.
Teoria mówi: „każdy projekt jest zorientowany na stworzenie unikatowego produktu, usługi bądź innego konkretnego rezultatu”.
Zatem, jaki unikatowy produkt TY tworzysz? Jak zarządzasz swoim projektem „w celu osiągnięcia wyznaczonych celów głównych i pośrednich w skończonym czasie”? Jaki wkład w TWÓJ projekt, będzie miał właśnie rozpoczynający się rok i jakie rezultaty chciałabyś/chciałbyś na tym etapie uzyskać?
Główne narzędzie lidera.
Każdy z nas jest liderem i przywódcą. Każdy kieruje swoim życiem, wielu kieruje rodziną, a niektórzy kierują firmą, czy organizacją. Nawiązuje do tego ciekawe refleksje, które znalazłem inspirującej książce „EVERGREEN” (polecam): „Kluczem w przywództwie nie jest to, jak liderzy radzą sobie z ludźmi, tylko jak radzą sobie ze sobą!”. Oznacza to, że największy wpływ na innych (firmę, organizację, rodzinę), mamy nie przez znajomość i wykorzystanie technik wpływu i zarządzania, ale przez własną postawę. Przez to, jak sami rozwijamy się, zmieniamy, wzrastamy.
Jeżeli chcesz coś skutecznie naprawić – to najpierw napraw Siebie.
Dalej czytamy: „Zmiana w organizacji oczywiście wymaga liderów, którzy działają jak „enzymy” (zmieniające się wraz z tym, co zmieniają), a nie „katalizatory” (zmieniające innych, a nie siebie). Liderzy nie „naprawią” niczego, bez gotowości, zdecydowania, umiejętności i rezultatów w „naprawianiu” samych siebie.”
Jakie pytania warto zadać sobie samemu w związku z projektem JA, w kolejnym roku realizacji?
- Co chcę osiągnąć w tym roku?
- Do czego chcę się zobowiązać (przed sobą i przed innymi)?
- Co chcę zmienić w sobie i w swoim działaniu i jaki to będzie miało wpływ na innych?
- Jak zmierzyć dokonaną zmianę – po czym rozpoznam rezultat?
- Jakie nowe działania, podejmę?
- Jaki to jest krok na mojej drodze?
Być połączonym i nie być wchłoniętym.
Odpowiedzi na takie pytania, podnoszą świadomość tego, na jakim etapie jest projekt naszego życia? Do czego zmierzamy, jaki jest dystans do naszego celu, co najbardziej potrzebujemy zmienić i na jaką zmianę jesteśmy gotowi. Dzięki temu wzrasta nasza „jasność umysłu”, wewnętrzny spokój i zaufanie do siebie. Mamy świadomość naszego wyróżniania się (unikalności naszego projektu), przez co rośnie nasza zdolność do „bycia połączonymi i nie bycia wchłoniętymi”.
Jeżeli zechcesz zadać sobie tego typu pytania oraz spojrzeć z jeszcze innej perspektywy, to przejrzyj zestaw pytań na Nowy Rok. To dobre pytania ! – na bazie publikacji Davida Allena (tego od Gtting Things Done).
Znajdziesz je tutaj.
Życzę dużo radości, pasji i satysfakcji z realizacji swojego projektu „JA” w Nowym Roku.
Andrzej Cieplak
coach ACC, trener, menadżer