Najczęściej słyszane życzenia świąteczne to „zdrowia i szczęścia”.
Właściwie powinniśmy powiedzieć „ życzę abyś był(a) na właściwej drodze do zdrowia i utrzymywał(a) w równowadze swoje bogactwo psychiczne”.
O co w tu chodzi ?
Zdrowie według Ayurvedy.
Ayurveda to licząca ponad 5 000 lat, wywodząca się z Indii medycyna naturalna- źródło dla medycyny chińskiej i tybetańskiej. Przyjmuje ona, że gdy człowiek przychodzi na świat, jego energia(zdrowie) znajduje się w doskonałej, pierwotnej równowadze. W trakcie naszego życia niszczymy tą energię bezlitośnie poprzez: złe jedzenie, stres, usilne dążenie do tego, co jest dla nas szkodliwe albo wręcz niemożliwe. Żyjemy wbrew swojej naturze przez co stajemy się coraz słabsi i mniej odporni. W efekcie chorujemy – bo choroba to właśnie zaburzenie równowagi.
Jak zatem zachować zdrowie ?
Wszystko co istnieje we wszechświecie (a w tym człowiek) zbudowane jest z energii (prana). Nie ma dwóch identycznych ludzi – zatem nie ma jednego przepisu na zdrowie niezawodnego dla wszystkich. Każdy z nas powinien zrozumieć siebie – swój organizm: psychikę, ciało (konstytucję energetyczną składającą się według Ayurvedy z 3 rodzajów energii), a następnie utrzymywać równowagę. Równowaga dotyczy wszystkich aspektów życia: ciała, umysłu i ducha. Nie jest bowiem możliwe prawdziwe zdrowie ciała, jeśli choruje umysł. Podobnie nie jest możliwy spokój umysłu, gdy niedomaga ciało.
Zatem kluczem do poprawy zdrowia (odzyskania utraconej pierwotnej równowagi) jest poznanie siebie i zastosowanie właściwego dla nas stylu życia, diety i odpowiedniej formy aktywności fizycznej, emocjonalnej, duchowej.
A co z tym szczęściem ?
Zastanów się i odpowiedz, na ile prawdziwe są dla ciebie poniższe stwierdzenia:
Jestem zadowolona(y) z życia i ze swojej obecnej sytuacji
mam poczucie sensu życia i spełnienia duchowego
prezentuję pozytywną postawę przynoszącą mi dużo pozytywnych emocji
posiadam serdeczne relacje z wieloma ludźmi
mam interesująca pracę oraz pasjonujące mnie inne formy aktywności
znam swoje wartości i mam określone swoje cele życiowe
mam dobre zdrowie fizyczne i psychiczne
moje zasoby materialne są wystarczające do zaspokojeni moich potrzeb
Bogactwo psychiczne.
Powyższe pytania, odnoszą się do 8 elementów składających się na „bogactwo psychiczne”. Termin ten wprowadzili Ed i Robert Diner – autorzy książki „Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego”. Poświęcili oni większość życia, aby na kilku kontynentach, w ponad 100 krajach zbadać subiektywne poczucia szczęścia u dziesiątków tysięcy ludzi ze wszystkich środowisk i warstw społecznych.
Prowadząc badania, zastanawiali się czy jest przepis na szczęście i jaki to przepis.
Oto wnioski do jakich doszli:
Żaden, jeden magiczny składnik, nie zapewni ci szczęścia – jest ono wynikiem. harmonii i balansu w 8 obszarach (wymienionych w powyższych pytaniach)
Szczęście jest procesem, a nie miejscem przeznaczenia.
Szczęścia nie należy postrzegać jako celu, który chcemy osiągnąć, ale jako drogi i radości z dobrego sposobu podróżowania w kierunku tego celu.
Szczęście rozumiane jako chwilowe, „subiektywne poczucie dobrostanu” związane z własną oceną swojej obecnej sytuacji, jest tylko jednym z wielu elementów na naszej drodze. To czego naprawdę potrzebujemy to „bogactwo psychiczne”
Fałszywe, obiegowe przekonania.
Przekonania na temat szczęścia są w nas kształtowane od dzieciństwa. Większość z nas zna doskonale zdanie kończące wiele bajek „a potem królewicz i królewna żyli długo i szczęśliwie”. W miejsce tego powinno się pojawić „a potem królewicz i królewna, dokładali wielu świadomych starań, aby utrzymywać królestwo w bogactwie, siebie w dobrym zdrowiu, mieć relacje z innymi nacechowane miłością, znać swoją rolę w królestwie oraz dobrze ją wypełniać, a przez to czerpać radość, satysfakcję i poczucie spełnienia przez długie lata dalszego życia.
Podobnie we wszechogarniającym zgiełku medialnych reklam (szczególnie nachalnym przed świętami) słyszymy, że możemy osiągnąć szczęście od ręki i na stałe – kupując, zdobywając, uzyskując czy wygrywając coś. JUST DO IT and be HAPPY.
Wiedz gdzie jesteś i dokąd zmierzasz.
Jak wynika z ujęcia zdrowia i szczęścia przytoczonych wyżej, to co robi większość z nas to rejestrowanie i koncentrowanie się na stanie chwilowym. Tymczasem stan ten podlega nieustającej zmianie i kluczowe znaczenie ma dla nas kierunek procesu, w którym się znajdujemy. Czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia/utrzymania równowagi i harmonii w tych obszarach, które decydują o naszym zdrowiu i szczęściu.
To tak, jak jadąc samochodem w daleką podróż, sprawdzamy w którym miejscu właśnie jesteśmy. Jednak już za chwilę będziemy w zupełnie innym miejscu i dla powodzenia podróży, potrzebujemy wiedzieć, czy poruszamy się we właściwym kierunku. Jeśli we właściwym, to tak trzymamy, jeśli nie, to musimy jak najszybciej skorygować bo niedługo … . Na jakość naszej podróży ma wpływ wiele czynników – stan auta i zapas paliwa (zasoby materialne), nasze samopoczucie (ciało i emocje), kompetencje kierowcy (umysł), towarzystwo w podróży (relacje), oraz nasza radość z odbywania tej podróży i pragnienie dojechania do wybranego celu (duchowość).
Ponieważ Święta są czasem na relacje, życzę wszystkim dużo ciepła, przyjaźni i miłości podczas świątecznych spotkań. Na święta i cały Nowy Rok życzę harmonii i równowagi w tym wszystkim, co pozwoli wam cieszyć się bieżącym dniem, ale też będzie drogą do radości przez kolejne dni i lata.
Andrzej Cieplak
coach ACC, trener, mentor, MBA
www.andrzej.cieplak.com