fbpx

Uważaj na Parkinsona

young crazy businessman switching off alarm clock sitting at office desk working with computer laptop in deadline project concept and business stress concept

Jak napełnić pojemnik gazem ?

Wyobraź sobie, że masz za zadanie wypełnienie pojemnika gazem. Proste – prawda ?    A jeżeli zadaniem będzie wypełnienie pojemnika tylko do połowy ?  Biorąc pod uwagę zachowanie się gazu, nie będzie to takie łatwe.

Praca jest jak gaz – rozprzestrzenia się.

Podobnie jak gaz, zachowuje się czas poświęcony na wykonanie jakiejś pracy, gdyż działa zasada: „wykonywana praca rozszerza się tak, by wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”. To jest właśnie jest prawo Parkinsona (Cyril Northcote Parkinson  – ur. w 1909 r. angielski historyk, pisarz, autor około 60 książek).

Zużyjesz tyle czasu ile zaplanujesz.

W praktyce oznacza to dla nas, że im więcej czasu wyznaczymy sobie (również innym) na wykonanie zadania, tym dłużej będzie ono trwało. Również odwrotnie – jeżeli zaplanujesz mniej czasu, ale realnie, to mniej go zużyjesz. W skrajnych przypadkach, jeżeli w ogóle nie zaplanujesz, ile czasu chcesz poświęcić, to praca nad zadaniem pochłonie ci go dowolnie dużo np. cały dzień, tam gdzie mogło być 2-3 godziny.

Konkretne wnioski.

Wnioski z tego co do zarządzania czasem (sobą w czasie) są następujące:

  • planuj czas potrzebny na wykonanie zadania – ustalaj z góry jak najkrótsze (ale realne) terminy na jego realizację
  • pilnuj tego czasu i kontroluj go w trakcie
  • dodatkowo wyznacz sobie jakiś sygnał na jego zakończenie – inną ważną czynność, budzik, alarm w telefonie (najlepiej ustaw ten budzik daleko od siebie, żeby nie można go było wyłączyć odruchowo).

Skoncentruj się  na zadaniu i odrzuć perfekcjonizm.

Stosowanie tej prostej zasady wyznaczania czasu, pozwoli Tobie (twoim pracownikom)  działać bardziej efektywnie. Świadomość ograniczonego czasu, wzmaga koncentrację  – nie myślisz wtedy o innych, nieistotnych czynnościach, które zabierają twój cenny czas. Chroni cię to również przed perfekcjonizmem – nadmiernym wygładzaniem, poprawianiem, szlifowaniem, które najczęściej nie przekładają się istotną poprawę wykonania zadania.

Jaki będzie następny potop ?

Parkinson był też ekspertem w sprawach administracji publicznej i wielkim krytykiem rozrostu  biurokracji, która podobnie jak brak planowania – marnuje czas i pochłania nasze pieniądze. Jego opinię na ten temat, celnie oddaje stwierdzenie  Następny potop będzie potopem z papieru”.

No cóż – prawdy z przed wielu dekad, wcale nie tracą na aktualności – zatem uważaj na Parkinsona !

 

Wybaczcie niedoskonałości tego tekstu, ale właśnie minął już czas jaki przeznaczyłem na jego napisanie 🙂

Pozdrawiam

 Andrzej Cieplak

coach ACC, trener, mentor

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>