Muszturbacja to postawa życiowa opierająca się na przekonaniach typu „muszę”, „trzeba”, „należy”, „wypada”. To typowy przykład myślenia, który aktywuje niezdrowe emocje. Bo „ muszę” i „ trzeba” to rodzaj zewnętrznego przymusu, za którym chyba nie przepadamy .
Często nie przywiązujemy wagi do słów jakich używamy (również w myślach), tymczasem słowa są dla ludzi zupełnie rzeczywistym bodźcem. Mogą zastępować dowolny inny bodziec rzeczywisty (fakt) i wywoływać w nas gniew, wstręt, strach czy też radość, wdzięczność, spokój.
Jak to działa w praktyce, czyli ABCD emocji:
A – najpierw jest aktywujące zdarzenie – informacja, że coś się zdarzyło
B – pojawią się myśli i przekonania na temat zdarzenia A
C – myśli wywołują w nas emocje
D – emocje pociągają działanie
Zatem nasze emocje i działania są poprzedzone myślami, jakie pojawiają się po otrzymaniu informacji o zdarzeniu. Te myśli –to nasza interpretacja zdarzenia i przekonania na jego temat i to one powodują naszą reakcję: zdenerwowanie, złość, radość.
W praktyce zdarzenie A nie jest konieczne do dalszej części łańcuszka B +C+ D. Naszemu mózgowi, tak naprawdę wystarczą same myśli na temat zdarzenia, bez samego zdarzenia.
Wyobraźmy sobie, że słyszymy dzwonek do drzwi. W zależności od tego, co sobie pomyślimy, albo ogarnie nas radość (miała się pojawić nasza przyjaciółka, którą uwielbiamy ) albo złość (pewnie to znowu ten nachalny agent, który chce nam wcisnąć swoją kiepską ofertę ). Czyli zdarzenie takie samo (dzwonek) a reakcja zależna od myśli jaką podsuwa nam mózg. A ile razy zdarzyło się wam, że zalał was zimny pot tylko na myśl o tym, że ktoś (lub coś) bardzo niechciany się pojawi.
UWAGA:
- Naszemu mózgowi nie zależy na faktach, on przetwarza to CO MYŚLIMY O FAKTACH.
- To nie fakty nas denerwują, przerażają, uspokajają czy radują. To my sami: denerwujemy się, przerażamy, uspokajamy czy cieszymy – poprzez nasze przekonania o faktach!
- Już Epiktet w I wieku n.e. powiedział: „Nie denerwują nas rzeczy czy zdarzenia, ale nasze spojrzenie na nie.”
WNIOSEK: zmień swoje myślenie (a myśli to głównie słowa), a zmienią się twoje emocje i jakość działania. W łańcuszku ABCD, jeżeli zmienisz B (myśl) to zmienisz całą resztę – C (emocje) i D (działanie).
Wielu ludzi sądzi, że nie mają wyboru, jeśli chodzi o emocje, jakie odczuwają. Nieprawda – zacznij od zmiany myślenia, a myślenie zacznij od zmiany słownika.
Zatem:
Jeżeli myślisz np., że musisz wstawać rano do pracy to pomyśl, że masz przecież wybór (nie wstać, wziąć dzień wolny, wyjechać, porzucić, pójść na bezrobocie, zmienić …). Jeżeli wybierasz wstawanie to, dlatego że masz z tego konkretną korzyść – pomyśl, jaką zatem korzyść wybierasz. Zatem nie musisz tego tylko chcesz tego gdyż … .
Nic nie „trzeba” i nie „należy” – jeżeli to robisz, to wybierzesz jakąś korzyść – akceptację otoczenia, święty spokój, pochwałę, zgodność z zasadami etc. Decyzja o wyborze należy do ciebie. Czyli nie dlatego to robisz bo należy ale dlatego to wybierasz gdyż … .
Szerszą listę najbardziej niezdrowych słów i ich zdrowych zamienników znajdziesz tutaj
Jest taka świetna metoda na zmianę niezdrowego myślenia na zdrowe – Racjonalna Terapia Zachowań (RTZ). Metoda ta pozwala zidentyfikować i zmienić niezdrowe dla nas myśli na zdrowe – szczerze polecam.
Reasumując – wybierając zdrowe myślenie wybierasz zdrowie. Jak powiedział Wolter : „Wybrałem bycie szczęśliwym, bo to jest dobre dla mojego zdrowia”
Andrzej Cieplak
coach, doradca, trener, MBA