Kiedy zdarzyło ci się, że zrobiła(e)ś coś takiego, że miała(e)ś poczucie kompletnej porażki, jednak po pewnym czasie uznała(e)ś, że to było bardzo cenne doświadczenie ?
Jedna z moich ostatnich sesji coachingowych zaczęła się od rozmowy z klientem, który opisał swoje nowe doświadczenie w biznesie jaki chce rozwinąć. Użył do tego określeń: „nie spodziewałem się”, „wywaliło mnie”, to była „kompletna klęska”. Po zadaniu kilku otwartych pytań typu: „jak chciał byś żeby było”, „jaka z tego nauka”, „co możesz zrobić inaczej” doszedł do wniosku, że było to super ważne doświadczenie, a następnie podjął kilka decyzji co zmieni w swoim podejściu i w dalszym działaniu.
Po raz kolejny zastanowiłem się, dlaczego to działa ? Dlaczego ta „dziwaczna” metoda pomagania przez zadawanie pytań działa i często jest dużo lepsza od dawania gotowych rozwiązań.
Odpowiedź jest prosta – wynika to z: neurobiologii, teorii systemów, mechaniki kwantowej, rozwoju nauk społecznych i kilku innych dziedzin współczesnej nauki J
Uff !!!
A tak na serio – fenomen ten tłumaczony jest na bazie odkryć dokonanych w ostatnich dekadach, które całkowicie zmieniły nasza wiedzę na temat funkcjonowania mózgu. Dotychczasowe poglądy na ten temat zostały gruntownie zweryfikowane. Odkryto niezwykłą cechę mózgu zwaną neuroplastycznością . Oznacza ona, że mózg ludzki może rozwijać się praktycznie bezustannie nawet w wieku 80 lat. Może ciągle tworzyć nowe neurony, budować między nimi nowe połączenia (zwane mapami), wzmacniać istniejące połączenia i usuwać te połączenia i neurony, które są niewykorzystywane i niepotrzebne.
Co więcej, mózg ludzki i cały system nerwowy podlega prawom fizyki kwantowej gdyż sam jest też środowiskiem kwantowym. Wynika z tego, że sama obecność obserwatora (tym mocniejsza im większy poziom naszej koncentracji na problemie) zmienia jego środowisko. Wniosek jest taki, że nowe, dotąd nie zadawane pytanie i spojrzenie na problem z całkiem innej strony, powoduje powstanie nowych połączeń neuronalnych co oznacza zmiany w samym mózgu. A zatem odpowiednie pytanie może doprowadzić do powstania nowej jakości, zmiany myślenia i znalezienia rozwiązań, które wcześniej nie były dla nas dostępne.
Tak naprawdę, tylko pytania mogą mieć charakter obiektywny, a każde stwierdzeniezawiera nasze subiektywne, zamykające przekonania.
Więcej na te tematy można znaleźć w bardzo ciekawej, wydanej w tym roku książce: David Rock, Linda J. Page: Fundamenty coachingu. Neurobiologia a skuteczna praktyka
oraz na stronie: http://neuro4coaching.wordpress.com/
Pozdrawiam ciepło-jesiennie
Andrzej Cieplak
coach ACC, trener, doradca, MBA
PS:
Dobre pytanie, pozwala ci spojrzeć na sprawę z zupełnie innej perspektywy.
Jeżeli ludzie szepczą i knują za twoimi plecami to tylko znaczy że ich wyprzedziłeś…
Dramatem ĹĽycia jest to, ĹĽe starzejemy siÄ™ zbyt szybko, a mÄ…drzejemy zbyt późno. – Benjamin Franklin
No cóż, można tez powiedzieć, że wszystko ma swój czas. Czy to jest za szybko, czy za późno, to bardzo względne pojęcie.
Prawdziwy Sukces polega na tym, ze dostajesz to, czego chciales :-). Szczescie na tym, ze chcesz tego, co dostales.
Zgadzam się. Mój wniosek z tego jest taki, że najpierw zastanów się czego chcesz, żeby nie tracić energii na dostawanie tego co wydawało ci się że chciałeś, a tak naprawdę nie chcesz.
Zycie, uswiadomil sobie, bardzo przypomina piosenke. Na poczatku jest tajemnica, na końcu – potwierdzenie, ale to w srodku kryja sie wszystkie emocje, dla ktorych cala sprawa staje sie warta zachodu. – Nicholas Sparks
Fantastyczny tekst Brawo! szczegolnie spodobala mi sie szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…
http://www.metale.xmc.pl
Najwieksza satysfakcja w zyciu jest zrobic cos, o czym ludzie mowia, ze jest niemozliwe. Walter Bagehot
Celem zycia jest: w swojej malej jednostkowej duszy odbic jak najwiecej kosmosu. – Henryk Elzenberg
Pięknie powiedziane – chociaż małość tej duszy (części kosmosu) to bardzo względne ujęcie 🙂
Dobry przyjaciel widzi pierwsza lze, lapie druga i powstrzymuje trzecia.
Branie czegos na serio przez dlugi czas utrudnia zycie. – Andre Gide
Kazdy potrafi wspolczuc cierpieniom przyjaciela. Ale cieszenie sie jego sukcesem wymaga charakteru wysokiej klasy. Oscar Wilde.